V Arcibiskupském zámku v Kroměříži se 10. září uskutečnila mezinárodní konference zaměřená na zhodnocení rozvoje Cyrilometodějské stezky. Akci uspořádalo sdružení Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje a zúčastnilo se jí téměř sedmdesát účastníků z České republiky a Slovenska zastupujících veřejnou správu, vzdělávání, kulturu, cestovní ruch, církev a neziskový sektor. Hlavním tématem konference bylo nejen bilancování aktivit realizovaných od roku 2021, kdy stezka získala prestižní certifikát Kulturní stezky Rady Evropy, ale také pohled na další možnosti jejího rozvoje. Obhajoba tohoto certifikátu čeká sdružení v květnu 2025.
„Myšlenka Cyrilometodějské stezky se ve Zlínském kraji zrodila před asi 14 lety. Za zásadní úspěchy považuji certifikaci Radou Evropy v roce 2021 a vstup Metropolitního města Říma do sdružení letos na jaře. Je neuvěřitelné, jak dlouhou cestu jsme v krátké době ušli, proto chci všem poděkovat za spolupráci. Věřím, že členové a partneři stezky budou i nadále rozvíjet navázané vztahy a vytvářet mezinárodně silný tým,“ řekl předseda pořádajícího sdružení a náměstek hejtmana Zlínského kraje pro cestovní ruch Lubomír Traub.
Na konferenci se svým příspěvkem vystoupila také bývalá europoslankyně Martina Dlabajová, která upozornila na význam kulturních stezek jako prostředku k propojení minulosti s přítomností. „Kulturní stezky Rady Evropy vypráví příběhy o společné minulosti, podporují cestování napříč prostorem i časem a posilují mezikulturní dialog. Podle mě má Cyrilometodějská stezka velkou přitažlivost a nekonečný kreativní potenciál. Proto je od počátku i mou srdcovou záležitostí a dvě ze čtyř výstav, které jsem mohla v Evropském parlamentu uspořádat, se věnovaly právě této kulturní stezce,“ uvedla.
Ředitelka sdružení Zuzana Vojtová na konferenci představila rozvoj stezky jako důležitého produktu cestovního ruchu. Zdůraznila, že rozvoj turistické nabídky tohoto typu vyžaduje dlouhodobé úsilí, vznik kvalitní sítě partnerů a také podporu ze strany Zlínského kraje. „Turistický produkt se vyvíjí postupně, a proto je nesmírně důležitá týmová práce. Do budoucna se chceme více zaměřit na marketing a zviditelnění stezky, stejně jako na rozvoj služeb pro návštěvníky,“ řekla. V rámci konference byly prezentovány také inspirativní příklady z praxe, jako jsou projekty ze Slovenska, italské Aquileie nebo Svatoolafské stezky v severských zemích.
Významný příspěvek přednesl i předseda Vědeckého výboru sdružení prof. Peter Ivanič z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitře. Ve své přednášce představil výsledky svého čtyřletého výzkumu zaměřeného na život a relikvie sv. Cyrila. „Cyrilometodějská stezka vnímá toto kulturní dědictví jako jinou dimenzi a výstupy mého výzkumu mohou sloužit jako základ pro nové produkty cestovního ruchu určené těm, kteří chtějí tomuto světci složit úctu,“ vysvětlil.
Součástí konference byly také dvě výstavy, které doprovázely hlavní program. Výstava „Život sv. Konstantina-Cyrila a úcta k jeho relikviím“ představila vybrané reálie a památná místa Nitry z období Velké Moravy a středověku. Druhá výstava, „Aquileia, místo Světového kulturního dědictví“, přinesla pohled na italské město Aquileia. Obě výstavy jsou na zámku k vidění do konce října.
Po skončení konference měli účastníci možnost absolvovat prohlídku zámku, který je zapsán na seznamu UNESCO, konkrétně jeho okruhu Via Magnifica. Akce byla organizována ve spolupráci se Správou Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži, městem Kroměříž a Centrálou cestovního ruchu Východní Moravy.
Zdroj a foto: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy o.p.s.