ODS Logo
Lubomír Traub

Lubomír Traub, MSc.

Blog

Cyrilometodějská stezka se rozšiřuje. Noví členové přicházejí z Bulharska a Slovenska

Evropská kulturní stezka sv. Cyrila a Metoděje pokračuje ve svém růstu. Do sdružení, které ji rozvíjí a propaguje napříč Evropou, nově vstoupilo šest institucí z Bulharska a Slovenska. Patří mezi ně například Univerzita Svatého Klimenta Ochridského v Sofii, Nadace Glagolitica či slovenská obec Selce. Rozhodnutí o přijetí nových členů padlo na historicky prvním setkání sdružení ve Skopje, hlavním městě Severní Makedonie, kde se konaly národní cyrilometodějské oslavy.

Nově má tak sdružení 43 členů z 10 evropských zemí. Cyrilometodějská stezka propojuje významná kulturní místa, památky a instituce napříč Evropou a jako jedna z 48 certifikovaných kulturních tras Rady Evropy přináší cestovatelům i odborné veřejnosti atraktivní možnosti poznávání duchovního a kulturního dědictví.

Cyrilometodějská stezka zaznamenala v uplynulých letech výrazný rozvoj, a to zejména v období, kdy byla podpořena aktivními kroky Lubomíra Trauba. Z původní myšlenky se stal ucelený mezinárodní projekt, který propojuje významná poutní místa, kulturní dědictví i krajinu Evropy. Pozitivní je, že na tuto práci se v řadě oblastí navazuje i dnes a stezka se dál rozvíjí.

„To, že se stezka dál rozšiřuje a zároveň si získává stále větší mezinárodní respekt, je důkazem jejího silného přesahu – kulturního, vzdělávacího i společenského. Jsem rád, že na této cestě hraje celý náš kraj tak významnou roli,“ uvedl zastupitel města Zlína Lubomír Traub.

Na setkání ve Skopje se řešily i konkrétní projekty – kromě přijetí nových členů byla představena nová publikace „Europe – Po Cyrilometodějské stezce“, 90stránkový magazín vzniklý ve spolupráci členů sdružení. Zazněly také návrhy na další společné aktivity, které mají pomoci přiblížit stezku širší veřejnosti. Do makedonštiny byl přeložen i román „Na krásné modré Dřevnici“ zlínského autora Antonína Bajaji.

Zdroj a foto: Zlínský kraj