ODS Logo
Lubomír Traub

Lubomír Traub, MSc.

Blog

Mezinárodní studentská konference v Soluni oslavila 1 160. výročí cyrilometodějské misie

Město Soluň uspořádalo v rámci tohoto významného výročí ve dnech 30. listopadu až 1. prosince 2023 mezinárodní studentskou konferenci, které se mj. účastnily i školy z Česka, Slovenska a Bulharska.

Tato akce byla pořádána ve spolupráci s Regionem Střední Makedonie pod vědeckým dohledem Centra pro studium kulturního dědictví Cyrila a Metoděje. Cílem konference bylo seznámit studenty s odbornou dokumentací všech aspektů, které jsou o obou světcích známy v byzantských, slovanských a latinských pramenech. Kromě toho se snažila zjistit jejich spojení s městem Soluň v současném kontextu (hmotné a nehmotné kulturní dědictví). Konference se zúčastnilo přes 200 studentů a přibližně 80 pedagogů.

„Akce byla zahájena vzdělávací prohlídkou historických památek a archeologických nalezišť ve městě Soluň včetně Svatého chrámu svatého Dimitria, antického/římského fóra, antických památek v ulici Agia Sofia, Svatého chrámu Panny Marie Acheiropoietos a Rotundy. Studenti se tak mohli přenést do doby, kdy svatí Cyril a Metoděj žili. Vydali se po jejich stopách a virtuálně se s nimi „procházeli“ po místech, která navštívili,“ přiblížil náměstek hejtmana Zlínského kraje Lubomír Traub.

Součástí konference byly rovněž prezentace týkající se osobností, působení, literárního díla a kulturního dědictví soluňských světců a slovanských apoštolů Cyrila a Metoděje. Zahájila ji slavnostním projevem paní Angeliki Delikari, docentka historie na Aristotelově univerzitě v Soluni. Z proběhlých diskusí vyplynulo, že svatí Cyril a Metoděj ztělesňovali nejen toleranci vůči etnické, jazykové a kulturní rozmanitosti, ale zasazovali se také o podporu úcty k individualitě jiných národů. Jejich dílo slouží jako příklad překonávání nacionalismu, podpory mírového soužití a podpory spolupráce mezi národy.

„Studenti svými působivými prezentacemi ukázali, že umí uplatnit vědecký přístup. Informace, které předkládali, poté vzájemně porovnávali. Na závěr mezinárodní konference byla jednomyslně přijata rezoluce, která uznává význam a vliv osobností a díla obou soluňských bratří a apoštolů. Ta také podpořila přejmenování Ústřední knihovny města Soluně na Knihovnu svatých Cyrila a Metoděje,“ doplnil na závěr náměstek Traub.