Konec května patřil v Římě důležité prezentaci Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, o kterou se postaral ředitel centra prof. Vladimír Sedlařík v rámci jednání konsorcia mezinárodního projektu Agroecology (program Horizon Europe).
Jedním ze základních kamenů ekologické proměny zemědělství a zmírnění klimatických dopadů jsou inovativní materiály, které pomáhají zadržovat vodu v krajině a zachycovat nežádoucí látky. Právě těmito tématy se dlouhodobě zabývá zlínské CPS. V ten samý čas delegace ze Zlínského kraje vedená náměstkem hejtmana Lubomírem Traubem prezentovala nejen možnosti spolupráce mezi Zlínským krajem, městem Římem a regionem Lazio, ale i projekt Evropské kulturní stezky svatých Cyrila a Metoděje, kdy se této prezentace účastnilo 10 zástupců velvyslanectví při Svatém stolci. Tato souhra termínů nakonec vedla ke spontánnímu propojení, které vyústilo ve společná jednání na velvyslanectví České republiky ve Vatikánu a Itálii, kde byly představeny jak CPS, tak i Univerzita Tomáše Bati.
Společně se pak představitelé delegace a prof. Sedlařík setkali s vrcholnými představiteli města Říma včetně místostarosty Pierluigiho Sanny. Diskutovalo se o mnoha oblastech potenciální spolupráce, na které mají obě strany zájem. Byla rovněž představena strategie univerzity, která mj. pojednává o potenciálu provádět výzkum a vývoj materiálů pro kosmický a letecký průmysl a v dalších důležitých oborech současnosti. Strategie rovněž předpokládá, že bude nutné „vychovávat“ experty v těchto oblastech. Ti by mohli danou problematiku do budoucna vyučovat, ale také umožnit vznik oborů nových, které reflektují nejen aktuální potřeby společnosti, ale i zájem ze strany studentů a firem.
„Setkání v Itálii bylo příležitostí představit projekt Evropské kulturní stezky svatých Cyrila a Metoděje, ale i jedinečným momentem k navázání hlubších vztahů s významnými italskými partnery. Společné jednání s vedením města Říma nám otevřelo nové možnosti v oblasti ekologických inovací a pokročilých materiálů. Věřím, že tato spolupráce přinese hmatatelné výsledky pro Zlínský kraj, naše italské partnery i Univerzitu Tomáše Bati,“ zhodnotil přínosy setkání náměstek hejtmana Lubomír Traub a doplnil: „Podobná partnerství jsou jasným důkazem, že na těchto tématech intenzivně pracujeme, a dohody z těchto jednání jsou pak konkrétními výstupy našeho úsilí. Pracujeme na tom, aby byla nejen zlínská univerzita, ale také náš kraj a jeho firmy vidět v zahraničí, kde se nám nyní, i díky těmto aktivitám, naskýtají velmi zajímavé příležitosti.“
Zdroj a foto: UTB